U apatinskoj galeriji OTVORENA IZLOŽBA posvećena Palu Abrahamu
U galeriji “Meander” u Apatinu večeras je otvorena izložba “Pal Abraham i jevrejsko nasleđe Apatina”. U pitanju je postavka posvećena njegovom stvaralaštvu i uticaju na jevrejsko kulturno nasleđe u našem gradu, a koja će trajati do 25. januara.
Organizator ove izložbe je Odeljenje za kulturu Mađarske ambasade u Beogradu, u saradnji sa Udruženjem građana “Moj Apatin”, a uz podršku Opštinskog kulturnog centra, ispred kojeg se obratila direktorka Danijela Obradović, ne krijući zadovoljstvo što apatinsku galeriju krasi postavka posvećena jednom od najpoznatijih imena sa naših prostora.
“Pal Abraham, kao jedno od svetski poznatih imena, potekao je upravo iz našeg grada. Posle događaja koji su se održali u Beogradu i Apatinu, a povodom obeležavanja 130 godina od rođenja ovog kompozitora, večeras imamo priliku da pogledamo izložbu koja je upravo posvećena Palu Abrahamu”, izjavila je Obradović, te pozvala Vladimira Simina, predsednika UG “Moj Apatin”, da kaže nešto više o samoj izložbi i daljim planovima zaštite jevrejskog kulturnog nasleđa u našoj opštini.
“Naše udruženje bilo je saradnik na ovom projektu, koji je imao za cilj da ime Pala Abrahama, koje je zaista veliko ime u svetskoj kulturi i muzici, da bude poznato i u našem gradu, odnosno u njegovom rodnom gradu. On je bio jedan od ljudi koji su imali tu specifičnu sudbinu, da prođu od bogatstva do siromaštva, pa nazad do bogatstva, da završe u sanatorijumu, da prođu čitav svet, a da najmanje budu poznati u gradu odakle su potekli. Nažalost, ja sam siguran da, kada biste pitali prosečnog Apatinca, da 90 posto njih nisu nikada ni čuli za Pala Abrahama, a to je jedna od stvari koju se mi kao udruženje trudimo da ispravimo, jer imamo značajno kulturno nasleđe, koje je deo evropskog nasleđa, koje može da se prikaže i sa kojim možemo da se ponosimo”, rekao je Simin.
Prema njegovim rečima, osim podizanja svesti o postojanju Pala Abrahama i njegovog dela, Udruženje građana “Moj Apatin” ima u planu još dva znajačjna projekta. Kako je naveo, jedan od njih je da se rekonstruiše klavir ovog velikog kompozitora koji postoji u apatinskoj muzičkoj školi, a drugi je da se apatinska sinagoga, kao objekat kulture, sačuva od zaborava, jer je ona ostala jedna među svega četiri sinagoge u Vojvodini koja nije rekonstruisana.
Na kraju svog izlaganja, Simin se zahvalio Borisu Mašiću, koji je ovu priču otpočeo i godinama se starao, svojim ličnim zalaganjem, da se očuva jevrejsko kulturno nasleđe u Apatinu.