ADVOKATI IZ APATINA: SPREČITI SUDSKO-BANKARSKU PLJAČKU NARODA
U petak je ispred zgrade Vrhovnog kasacionog suda u Beogradu održan protestni skup advokata, a sva jučerašnja suđenja su odložena zbog jednodnevnog štrajka upozorenja. Takvu odluku doneo je dan ranije Upravni odbor Advokatske komore Srbije (AKS) u znak protesta protiv pravnog stava Vrhovnog kasacionog suda (VKS) u vezi sa troškovima za obradu kredita i naplatu premije osiguranja kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK).
-Obustavom rada advokati Srbije izražavaju najoštrije protivljenje objavljenim pravnim stavovima Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda, kojima se na direktan način narušava pravna sigurnost građana Srbije i menja dosadašnja sudska praksa sudova, navodi se u saopštenju Advokatske komore Srbije, koja je upozorila da doneti pravni stavovi predstavljaju poslednji u nizu pokušaja da se u pravni sistem RS uvedu rešenja koja pogoduju bankarskom sektoru, a na štetu građana.
Vrhovni kasacioni sud je prošle nedelje usvojio dopunu svog stava iz maja 2018. godine, prema kojem su se sudovi do sada upravljali kada je reč o tužbama građana protiv banaka zbog naplate troškova obrade kredita. Prema toj dopuni, banke imaju pravo da naplaćuju naknade na ime troškova obrade kredita, bez obaveze da navode strukturu i visinu pojedinačnih troškova od kojih se te naknade sastoje. Isto važi i za naplatu premije osiguranja stambenih kredita kod NKOSK. Primena ovakvog stava dovela bi do gubitka sporova na štetu građana, a u korist banaka, smatraju u AKS.
-Advokatska komora Srbije ukazuje da dopuna stava Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda o dozvoljenosti ugovaranja troškova kredita, a bez obaveze banke da posebno dokazuje strukturu troškova dovodi do povlašćenog položaja banaka u odnosu na ostale privredne subjekte, a na štetu građana. Advokatska komora Srbije smatra da se ovakvim postupanjem najviša sudska instanca u Republici Srbiji stavila na stranu ekonomskih interesa poslovno-bankarskih centara moći i izražava svoju sumnju u nezavisno postupanje Vrhovnog kasacionog suda u konkretnom slučaju, zaključuje se u saopštenju Advokatske komore Srbije.
Na jučerašnjem protestu u Beogradu bilo je i 20 advokata iz Sombora i Apatina. Po rečima Branislava Milojičića, jednog od učesnika protestnog skupa, u Beogradu se desio “građanski bunt advokata”.
-Ne samo zbog “bankarskih predmeta”, već zbog činjenice da smo ostali poslednja brana samovolji interesnih grupa i sistema. Da pojasnim. Nisu bitni bankarski predmeti, u pitanju je pokušaj gašenja advokature kao Ustavne kategorije. Ovo je već treći pokušaj u poslednja dva meseca da nas vlast unizi. Pošto nam je svima kratko pamćenje da podsetim da je najpre bio pokušaj promene ZPP-a u smeru ne platiš taksu nema suđenja. Zatim je bio pokušaj donošenja tumačenja od strane skupštinskog odbora zakona koji važi preko 40 godina, pa smo i to sprečili. Ubeđen sam da ćemo sprečiti i ovo, ne zbog nas, već zbog svih građana ove države kojima smo, nažalost, ostali poslednja linija odbrane od samovolje danas ove, a sutra ko zna koje vlasti. Nećemo ćutke prelaziti preko svake bahatosti koja im padne na pamet, objašnjava advokat Milojičić.
Podsetimo, pre tri godine, Vrhovni kasacioni sud (VKS), kao najviši sud u državi, doneo je stav da banke kod ugovora o kreditu ne mogu ništa drugo naplaćivati sem kamatu.
-Od kada je bankarskog sistema, to je tako, banka daje određenu sumu novca na pozajmicu, onaj ko je uzme dužan je da banci vrati taj iznos i kamatu. Ništa drugo i ništa više. Sve ostalo bi predstavljalo da banka naplaćuje ono što je već sadržano u kamati odnosno, drugim rečima, da naplaćuje maglu. Osamnaest sudija Vrhovnog kasacionog suda (od 22) su po tome stavu donele na desetine hiljada presuda. I onda, od 16-og avgusta, bukvalno preko noći, te iste sudije svojim imenom i prezimenom na svojoj sednici, donose novi stav - da banka ima pravo da naplaćuje i troškove obrade kredita, ali i troškove osiguranja kredita, objašnjava advokat Željko Rajčević, jedan od učesnika jučerašnjeg protesta u Beogradu.
On dodaje da je posebno zanimljivo što troškove osiguranja kredita plaća klijent, iako se radi o prihodu banke, kojoj se vraća pun iznos kredita, u slučaju da klijent ode u bankrot.
-Bez obzira što u vreme donošenja ovog novog stava ni jedan zakon, koji se odnosi na tu materiju, nije promenjen i bez obzira na to što je na hiljade presuda doneto sa tim stavom VKS je odlučio da to više ne važi i svi koji su tužili banke izgubiće spor i moraće da nadoknade troškove postupka. Na ovaj način pravna sigurnost je postala jedna debela nula. Većina tih tužbi, kojih je između 200 i 250.000 trenutno podneto, ne bi ni bile podnete da nije bilo stava iz 2018. godine, dalje objašnjava Rajčević.
Sada dolazimo u paradoksalnu situaciju da će, iako nije menjan zakon, nekim građanima biti priznati tužbeni zahtevi, a nekima neće i još će morati da snose sve troškove. Time je povređeno pravo građana na pravično suđenje i pravo na jednaku pravnu zaštitu.
-Na ovaj način stvara se model postupanja i u drugim predmetima: EPS, JKP, usluge mobilnih operatera... Istine radi, postoji mogućnost zaštite pred Ustavnim sudom, ali to je tek na dugačkom kanapu. Sa druge strane, niži sudovi sude na osnovu Zakona i slobodnog sudijskog uverenja. Ovakvim pristupom VKS proizilazi da oni nisu znali šta rade, da će sada postupati po novom stavu, tako da nikome nije jasno šta i kako dalje da čini i postupa, kaže Rajčević.
Šta će se dalje dešavati?
Advokat Rajčević veruje da će advokatura ući u proces obustave rada i na taj način će se blokirati rad pravosuđa, sve do momenta dok se ovaj sporni stav ne povuče ili se ovo pitanje reši na drugi način.
-Podsetimo, septembra 2014. godine stupili smo u obustavu rada zbog javnih beležnika, pa je ta obustava trajala četiri meseca i konačno dala rezultate. Ovo je po mom mišljenju i gora stvar, jer uvodi pravnu nesigurnost, a VKS prosto derogira zakone, što stvara situaciju da kako ko “naruči” stav, može ga dobiti. O ceni ne pričam, ali je apsolutno suprotno podeli vlasti na zakonodavnu, sudsku i izvršnu. Dakle, danas je konstitutivna sednica AKS, a jedino Skupština AKS može doneti odluku o obustavi rada u trajanju dužem od tri dana. Očekujem da će narednih dana takva odluka biti doneta. U tome slučaju advokati neće pristupati niti u sud niti zatupati pred drugim državnim organima ili u određenom periodu ili do daljnjeg. Zajedno sa tim verovatno će se održavati protesti advokata, a onda će, gotovo da sam ubeđen da se desi situacija kao 1968. godine, kada je drug Tito izjavio “Studenti su u pravu”. Ovaj put umesto studenata biće advokati, uz diskretnu molbu VKS da ponovo preispita svoj stav, koji će brže-bolje sročiti neko obrazloženje i taj stav, bar u ovom obliku, staviti van snage, zaključuje advokat Željko Rajčević.