SEZONA KRPELJA-KORISNE INFORMACIJE
Krpelj mora da bude prisutan na koži bar 48 sati da bi došlo do sigurne inokulacije prouzrokovača. Krpelji se uglavnom nalaze na niskoj vegetaciji, do visine od jednog metra, a svojim usnim delom se zakače na životinje i ljude koji tuda prolaze. Sisaju krv 2 do 7 dana pre nego što ponovo padnu na vegetaciju. Zbog toga, u doba najveće aktivnosti krpelja, treba pri svakom boravku u prirodi misliti i na tu mogućnost, i izbegavati boravak pored žbunastog bilja i ispod drveća. Na području Republike Srbije krpelji najčešće prenose Lajmsku bolest.
Lajmska bolest je bolest koju izaziva bakterija (Borrelia Burgdorferi), a prenosi je određena vrsta krpelja (rod Ixodes). Ovo oboljenje je sistemsko, što znači da napada sve organe, a posebno kožu, nervni sistem, zglobove i srce. Lajmska bolest je otkrivena 1975. godine u gradu Lajm, u Konektikatu, a u našoj zemlji otkrivena je aprila meseca 1987. godine na području Beograda. Na području Beogradu zaraženo je oko 30 do 35% krpelja, ali ipak treba biti oprezan nakon svakog uboda krpelja. Simptomi bolesti počinju nedelju do mesec dana po ubodu krpelja. Prvi znak je crvenilo oko mesta uboda (Erythema migrans ili u narodu Bivolje oko), koje se može širiti i formirati prstenasto crvenilo veće od 5 cm oko mesta uboda. Ova promena na koži praćena je pojavom simptoma sličnim gripu (glavobolja, groznica, malaksalost, bolovi u zglobovima), koji traju nekoliko nedelja ukoliko osoba nije pod terapijom. Mnogo ozbiljnije komplikacije, kao što su neurološke, problemi sa zglobovima (veliki zglobovi, posebno koleno – oticanje i bolovi, do hroničnog artritisa), ređe kardiološke, mogu se nekada javiti nedeljama ili mesecima nakon uboda krpelja, ako se ne sprovodi lečenje. Mada se Lajmska bolest može lečiti, najbolji način prevencije Lajmske bolesti je sprečiti ubod krpelja.
Jednostavne mere za prevenciju uboda krpelja
1.Biti svestan tipičnih staništa krpelja – područja visoke trave, dvorišta, parkovi, livade, šume, zelene površine.
2.Sprečiti ubod krpelja primenom repelenata (sredstva protiv uboda insekata), koji štite više sati protiv uboda krpelja.
3.Nositi svetlu odeću koja pokriva ruke i noge, prilikom boravka u prirodi.
4.Pažljivo pregledati sebe i svoju decu tokom boravka u prirodi, a obavezno na kraju dana. Treba naročito biti svestan činjenice da se krpelj može doneti i na odeći ili na kućnim ljubimcima.