Distributere gasa zaprepastilo nenajavljeno poskupljenje
Distributere gasa u Srbiji iznenadila je januarska faktura njihovog jedinog snabdevača - Srbijagasa. Oslanjajući se na obećanje ministarstva energetike da gas neće poskupeti do juna, poskupljenje nisu očekivali, pa su Srbijagasu vratili januarske fakture, tražeći dodatno obrazloženje za uvećane cene.
Javno preduzeće Srbijagas dostavilo je Udruženju za snabdevanje gasa januarske račune uvećane za 10,8 odsto. Snabdevači su, međutim, odbili da ih plate.
"Ono što se sada dogodilo bio je strahovit udar upravo na javne snabdevače. Za posledicu, odnosno stav Udruženja je bio da se te fakture vrate Srbijagasu kao suštinski neispravne. Srbijagas se u svojim izjavama fokusira na način obračuna te cene, ali ne i na pravni osnov primene tog načina obračuna", kaže Milan Gavran, predsednik Udruženja snabdevača gasom.
Još uvek ne dobijaju obrazloženje, a sledeći korak je, tvrde, zahtev Agenciji za energetiku da se i cena ka građanima poveća, kako ne bi poslovali sa minusom.
Iz Srbijagasa tvrde da je distributerima poznat način obračuna cene prirodnog gasa, dodajući da je gas na Beregovu gde ga to preduzeće preuzima, skuplji za 26 dolara za 1.000 kubika.
"Cena po kojoj JP Srbijagas snabdeva javne snabdevače sasstoji se od promenljive jednačine cene, vezane za kretanje derivata nafte na berzi i fiksne dodate vrednosti koja sadrži sve opravdane troškove poslovanja, a ista zavisi i od zvaničnog srednjeg kursa dolara koji utvrđuje Narodna banka Srbije", objašnjavaju iz Srbijagasa.











