Evropska unija uskoro vraća vize državama Balkana?
Ministri unutrašnjih poslova EU u utorak uveče su usvojili mehanizam prema kojem po hitnom postupku u vanrednim situacijama može na određeno vreme da se vrati obaveza posedovanja viza za građane država Zapadnog Balkana, ali to treba da odobri i Evropski parlament.
Predlog je izradila Evropska komisija i tiče se situacija kada naglo poraste broj "lažnih azilanata" ili lica koja prekorače dozvoljeni boravak od tri meseca prilikom putovanja bez viza u Zonu Šengena.
Dosad je najveći problem bio dolazak velikog broja "lažnih azilanata" iz Srbije i Makedonije u Švedsku, Nemačku, Belgiju i Luksemburg. Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji šengenske vize su ukinute u decembru 2009. godine, a BiH i Albaniji u decembru 2010. godine. (Economy.rs, 14. decembar 2011.)









