FIRMA VEROPIZ DOO: HUMANITARCI IZ SENKE
Proizvodna jedinicabeogradske firme Veropiz DOO u Apatinu i u vreme vanrednog stanja radi skoro pa punim kapacitetom. Osim toga, vodi računa o sigurnosti i zdravstvenoj zaštiti svih zaposlenih, ali i pruža pomoć svima kojima je ona potrebna i to u artiklu za kojim je danas najveća potražnja – lastišu.
Firma Veropiz DOO je osnovana pre pet godina, kao ogranak matične firme istog naziva Veropiz SRL, koja se nalazi u jednom malom gradiću u Italiji, vodi je porodica Veronesi, koja se ovim poslom bavi još od 1955. godine. Bavi se proizvodnjom lastiša (elastike) za donji veš, sportsku opremu, medicinsku opremu i još za mnoge namene.
-Na početku smo imali dvoje zaposlenih i jednu mašinu za pakovanje, bez sopstvene proizvodnje. Danas imamo 16 zaposlenih i proizvodnju od preko 20 miliona metara lastiša godišnje, kaže Mladen Bačić, odgovorna osoba u apatinskoj proizvodnoj jedinici firme Veropiz.
U ovim teškim trenucima,u kojima su mnoge firme prisiljene na smanjenje broja radnika i plata, Veropiz je održala svoj standard.
-Naši zaposleni ne snose nikakve sankcije zbog vanrednog stanja. Proizvodnja se odvija normalno, sa povremenim smanjenjem radnog vremena, zbog uvedenih vanrednih mera. Radnici se odgovorno pridržavaju mera propisanih zakonom i među njima se, lično, osećam sigurno kao da sam kod kuće, objašnjava Bačić.
Svakom zaposlenom, po njegovim rečima, obezbeđene su višekratne zaštitne maske, rukavice i dezinfekciona sredstva za ruke i radne površine. Dezinfekcija se vrši nekoliko put na dan, a kompletna dezinfekcija čitavog radnog prostora se obavlja jednom nedeljno, kao dodatna preventiva. Kako bizaštitili radnike, ograničili su pristup nezaposlenim osobama.
Proizvodnja Veropizatrenutno je fokusirana na elastiku, koja se koristi za šivenje zaštitnih maski.
-U novonastaloj situaciji, borbe protiv virusa Covid-19, uvideli smo da postoji manjak materijala-lastiša. Mnogi su se javljali i pitali gde može da se nabavi i kupi, pa smo odlučili da odvojimo deo proizvodnje za donacije ljudima koji su samostalno šili i poklanjali maske, potom policiji, Domu zdravlja, Crvenom krstu i drugima. Odlučili smo se za još jednu skromnu donaciju, u čijem ostvarenju će nam pomoći Crveni Krst Apatin. Bez obzira ko se našao na našim vratima, svima smo pokušali da pomognemo, navodi Bačić i zaključuje da je trenutno stanje u našoj državi, alii svetu, veoma čudno, jer se sa ovim još niko od nas nije sreo, te je bitno pridržavati se smernica koje nam daju stručnjaci.
-Između svega ostalog, pazimo, kako na sebe, tako i na ljude oko nas, apeluje Mladen Bačić, prvi čovek apatinskog Veropiza.











