U APATINU PREDSTAVLJEN NOVI POLITIČKI POKRET „CRNO NA BELO“
ZA SILU PRAVA, A NE PRAVO SILE
Prvo predstavljanje novog političkog pokreta „Crno na belo“, zvanično osnovanog 1. juna, bilo je sinoć u Apatinu, na kuglani Elkop. O idejama i načelima Pokreta, za koji je istakao da će se boriti za „pravnu i pravednu državu“, okupljenim građanima govorio je doktor pravnih nauka Vladimir Vuletić, profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu, prethodni potpredsednik FK Partizan i jedan od osnivača ovog Pokreta.
-Apatin je prvo mesto u kojem novoosnovani pokret „Crno na belo“ želi da promoviše ideju slobode, nezavisnosti, vladavine prava i borbe za život dostojan čoveka. Sloboda i nezavisnost institucija i vladavine prava u Srbiji je danas ugrožena, unižena i zgažena. Mnogo toga želim da podelim sa vama. Krenuću odmah - ja nisam pedofil, kao što to predsednik države govori na tv suđenjima i na tv optužnicama, a zatim kaže kako to ne može da dokaže. Ja nisam ni ljudožder, kao što to takođe pokušavaju da spinuju, da naslovljavaju jednom univerzitetskom profesoru i na jedan nedostojan način da se ponašaju prema čoveku koji ne misli kao što misle oni. Mi moramo da se borimo za to da ne moramo da se saglasimo sa nečijom rečju ili mišlju, ali da branimo pravo da se ta reč ili misao izgovori. Mi danas u Srbiji nemamo slobodu govora, slobodu misli, nemamo ni slobodu fudbala, nemamo takmičenje, ni međusobnu komunikaciju, već imamo samo progon ljudi koji ne misle isto i koji žele da budu slobodni i časni. Ako nema slobode, onda država nije država, već hajdučija i bratija, istakao je, na početku izlaganja, profesor Vuletić.
Po njegovim rečima, u Srbiji danas postoji režim samo jednog, jedinog čoveka, koji je potpuno uništio načelo podele vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku.
-Mi danas imamo službu samo jednom čoveku i njegovom režimu. Mi nemamo zakonodavnu vlast. Ti ljudi koji sede u parlamentu su nedostojni te velike i važne uloge, vrhovnog zakonodavnog doma, koji je potpuno unižen. Po Ustavu RS premijer je nadređen predsedniku države, odnosno predsednik nema ta ovlašćenja o kojima stalno govori. Međutim, Vlada RS se ponaša kao njegova ispostava. Ustav RS se gazi svakodnevno na više načina i po više osnova. O zakonima, da i ne govorimo, istakao je profesor Vuletić i dodao da je prvi zadatak Pokreta „Crno na belo“ jednakost pred zakonom.
S tim u vezi najavio je da će Pokret, ukoliko dođe u priliku da uđe u institucije RS, pokrenuti i podići krivične prijave protiv svih onih koji su unazadili, uništili i u potpunosti deklasirali legalnost srpskog fudbala.
-Fudbal u Srbiji je refleksija stanja u državi i to je uvek tako bilo. Jedan čovek promoviše politiku – jedan vođa, jedan narod, jedan klub i potpuno uništava jedan drugi klub. SD „Partizan“ je 2012. godine, bilo šampion u svim sportovima, osim u jednom, 2020. bio je šampion u samo jednom sportu, a 2021. ni u jednom. Nije problem ko je šampion, nego kakav je. Ključna stvar je da je Crvena zvezda danas kartel, a ne klub. Prvenstvo je unapred rešeno, tu nema takmičenja i fudbalske radosti. Zalažemo se za strogu legalnost u srpskom fudbalu i takmičarsku regularnost, istakao je Vuletić.
On je sa sinoćnog skupa uputio poruku svim legendama Partizana da više ne ćute, te da dignu glas i stanu u odbranu svog kluba, jer ne ustanu li sada, kasnije neće imati šta da brane pošto će klub nestati.
-Upravi FK Partizan poručujem da će u ponedeljak početi potpisivanje peticije da cela Uprava i Skupština SD Partizan podnese najhitnije ostavku, a na Vidovdan pozivam celu Srbiju da se okupimo ispred stadiona Partizana na velikom protestnom mitingu, kojim ćemo upravi SD i FK, predajom peticije, pokazati crveni karton. Daćemo im dve nedelje da podnesu ostavke, a ukoliko to ne učine, preduzećemo radikalnije korake, naglasio je profesor Vuletić.
Naša misija, dodao je, je mnogo veća i sadržajnija. Država nam je oteta, institucije ne postoje, nezavisnost sudstva je unižena, vrhovni tužilac ćuti na ovolike afere... koje se zatrpavaju novima, da bi se sakrile brojne prethodne, u kojima režim puca. Ovaj režim vlada strahom, kaže on. Takođe smatra da su svi mediji, izuzev nekoliko slobodnih, „malih oaza“, danas oteti, te da je razvijena „čitava industrija mržnje na Pinku, Hepiju, Prvoj, pa i RTS-u“.
-Moramo da vratimo pravnu državu. Moramo da pokušamo da razvlastimo hobotnicu ove bratije po gradovima u Srbiji. U svakom mestu postoji jedan lokalni kabadahija koji sve ostale drži u strahu. Dokle više? Institucije moraju postati nezavisne. Ne sme članska karta biti ispred stručnosti i morala, rekao je profesor Vuletić i naglasio da je Pokret „Crno na belo“ antirežimski, ali i podjednako udaljen i od „takozvane srpske opozicije“.
-Ovaj Pokret je podjednako udaljen i od jednih i od drugih. Mi nudimo koncept koji će zaista u osnovi imati vladavinu i silu prava, a ne pravo sile, zaključio je profesor Vuletić.
On je još istakao zadovoljstvo što će formiranjem prvog odbora Pokreta „Crno na belo“, Apatin postati „prvo mesto slobode“.










