PRIČE IZ KOMŠILUKA: Mišijeva remek dela od štapića za sladoled
Sedamdesetogodišnjak Miši Molnar iz Apatina decenijama unazad ima neobičan hobi. Iako mesar po struci, čime se bavio najveći deo svog radnog veka, uporedo je neumorno izrađivao makete i to od štapića za sladoled. Kako saznajemo od njega, do sada je napravio oko 120 predmeta, a za svaki od njih upotrebio je blizu četiri hiljade štapića u proseku, što nas dovodi do neverovatne cifre od gotovo pola miliona štapića koji su prošli kroz njegove ruke i pretvorili se u prava umetnička dela.
Prema rečima našeg sagovornika, do same ideje došao je sasvim slučajno.
“Bio sam u Subotici na Paliću i video ispod klupa, tamo kraj jezera, mnogo bačenih štapića od sladoleda. Zapitao sam se što se to ne bi moglo za nešto iskoristiti?! Pre toga sam radio već neke makete, ali od kineskih štapića za ražnjiće, tako da mi izrada nije bila nepoznata. I tako je sve počelo”, priseća se Miši.
Makete izrađuje bez crteža i plana, a inspiraciju najviše pronalazi u Apatinu i na Dunavu.
“Sve radim iz glave, nemam crtež, nemam ništa. Od materijala koristim samo lepak, štapiće i jednu malu mašinicu za sečenje koju sam kupio u Nemačkoj. Prvi predmet koji sam izradio bila je kapela na donjem groblju”, priča naš sagovornik.
Štapiće sakuplja na različitim mestima, ali često mu ih šalje i brat iz Nemačke. Takođe, deca iz komšiluka rado mu sakupe i donesu štapiće, s obzirom na to da su svakodnevni gosti u njegovom domu ili radionici.
Na pitanje koliko mu je vremena potrebno, u proseku, za izradu jedne makete, rekao je sledeće:
“Nikada nisam gledao na vreme. Nekad ostanem u radionici, koju sam napravio u podrumu, satima, a nekad svega pet minuta, jer mi se ne radi. Hram Sabor Svetih Apostola sam, npr. radio skoro pet meseci. Potrošio sam na njega 7.000 štapića. Nema pravila”, objasnio je Miši.
Ovaj spretni maketar svoje radove ne prodaje, samo poklanja. Ne radi po porudžbini, već samo iz ljubavi i za svoju dušu. Nažalost, nije ih često ni izlagao.
“Izlagao sam svoje makete svega nekoliko puta u Apatinu i jednom u Novom Sadu. Iako su ljudi tražili da ih izlažem i na drugim mestima, nisam želeo. Problem je u tome što kad odnesu radove, uvek ih vrate u takvom stanju, da posle imam tri meseca posla oko popravke. Zato najradije primam goste u svoj dom, gde svako ko želi može doći da pogleda moje makete”, priča Molnar.
Kako je naš sagovornik strastveni ribolovac i ljubitelj prirode, među njegovim radovima najviše je brodova, počevši od prvog parobroda koji je plovio Dunavom, preko Titanika, brodova Misisipi i Lajpcig koji još uvek plove, tegljača - prvih malih brodića koji su vukli ribare nekad, broda tankera na kom je radio, pomagao jednom svom prijatelju, itd. Takođe, fasciniraju ga i velelepne građevine, naročito crkve, te je osim makete Hrama Sabor Svetih Apostola izradio i makete katoličke crkve u Banja Luci, crkve u Svilojevu i Nevesinju i još mnogo toga.
Miši kaže da planira raditi dokle god ga zdravlje služi, a o planovima je rekao samo sledeće:
„Nemam neki konkretan plan kada su moje makete u pitanju. Osim što, s vremena na vreme, neki rad poklonim, ostalo sve čuvam u svojoj kolekciji. Imam troje unučadi, pa neka to naslede kad ja odem. Verujem da će oni najbolje znati šta će učiniti sa svojom zaostavštinom. Jedini plan koji imam trenutno je kampovanje. Spremam se, čekam da mi dođe jedan kolega, pa odosmo mesec dana uživati“, šeretski nam je ispričao za kraj razgovora naš sagovornik.
Sigurni smo da će u svojoj kamperskoj avanturi pronaći inspiraciju za neka nova dela, a mi mu od srca želimo da ih bude još mnogo.